Artykuły w koszyku

Winorośl ´Afuz Ali´

Winorośl ´Afuz Ali´

Brak >>>

Cena za 1 opakowanie: :16.90 zł

  Najsłodsze odmiany!

  Nazwa botaniczna:Vitis vinifera 'Afuz Ali'
  W opakowaniu1 szt.
  Numer artykułu:156370
  Przezimowanie::roślina mrozoodporna
  Sadzonka/cebulka/korzenie::Nagie korzenie

  Opis

  Wielkie, złotożółte jagody. Słodkie jak daktyle, z posmakiem muszkatu. Uwielbiana stołowa odmiana, dzięki bujnemu ulistnieniu idealnie pokryje płoty i pergole. Czas dojrzewania: wrzesień – październik.

  Przy wyborze odmian braliśmy pod uwagę przede wszystkim klimat i warunki do uprawy m. in. w Polsce, jakie mają do dyspozycji właściciele małych ogródków. Wyszukaliśmy odmiany zdrowe i mrozoodporne ze smacznymi, aromatycznymi gronami, a dokładniej te najlepsze do bezpośredniej konsumpcji. Można je wysadzić gdziekolwiek na osłoniętej, południowej stronie ogrodu. Wszystkie oferowane odmiany odporne są na pleśń, posiadają również wysoką wytrzymałość na mączniaka i dlatego odpowiednie są do upraw ekologicznych. Wysyłamy silne rośliny.

  Sadzenie, Zbiory

  IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
  Sadzenie
  Zbiory

  Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

  Dzikie pędy

  Nie tworzą dzikich pędów.

  Nawadnianie

  Dobrze zakorzeniona winorośl nie potrzebuje dodatkowego nawadniania, warunki naturalne są wystarczające.

  Nawożenie

  Nawozić należy nawozem pełnowartościowym o długotrwałym działaniu. Czynność tą należy wykonywać od połowy do końca marca w okresie ocieplenia.

  Odległość roślin

  Sadzonki powinny być umieszczane w odległości 2 - 3 m od siebie.

  Ochrona roślin

  W przypadku wystąpienia mączniaka (w początkowym okresie białe plamy, a następnie biała powłoka na liściach) roślinę należy opryskać odpowiednim fungicydem (są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych).

  Okres sadzenia

  Marzec - maj
  Październik - do zamarznięcia gleby

  Przycinanie

  Winorośle owocują na jednorocznych pędach. Zawiązki owoców tworzą się tylko na pędach, które wiosną wyrosły z oczek.
  Najlepsza pora do przycinania to późna zima lub wczesna wiosna (do połowy kwietnia), ale przed wypuszczeniem nowych pędów.
  W ciągu kilku pierwszych lat pędy powinno ukształtować się w odpowiedni sposób. Boczne pędy, które wyrosną z pozostawionych pędów głównych, należy przyciąć na 2 – 3 oczka. Na tych właśnie bocznych pędach będą tworzyć się owoce. Wyciąć również należy pędy zdrewniałe oraz pędy wyrastające z gałązek starszych niż trzyletnie.

  Rysunek:
  W ciągu paru pierwszych lat należy w wybrany sposób ukształtować pędy.

  Sadzenie

  Podstawą jest stabilna konstrukcja dla odmian pnących, której wysokość powinna wynosić 2 - 2,5 m oraz 3 druty mocno napięte. Innym rozwiązaniem jest kratownica.
  W celu umieszczenia rośliny w ziemi należy wykopać dołek o średnicy ok. 50 - 60 cm i głębokości 40 cm. Dołek powinien posiadać taką głębokość, żeby miejsce szczepienia znalazło się po zasadzeniu na ok. 2 – 3 palce pod powierzchnią ziemi.
  Pierwszego roku należy wyprowadzić do góry tylko dwa silne pędy (w tym jeden zapasowy, który należy odciąć na wiosnę) !

  Tekst ogólny

  Winorośle można sadzić zarówno na jesieni, jak i na wiosnę. Na wiosnę będą rosnąć optymalnie pod wpływem glebowego ciepła i rosnących temperatur.
  Nie posiadają żadnych szczególnych wymagań dotyczących gleby, ale najbardziej optymalne są spulchnione i próchnicze, nie lubią trwałego zamoczenia. Winorośle można dobrze prowadzić, a ich kształt ustala się według konkretnych wymagań.
  Winoroślom wiedzie się również w pojemnikach. Donica powinna pomieścić minimalnie 20 l substratu, przezimować należy w chłodnym miejscu, ale mrozoodpornym.

  Zimowa ochrona

  Dodatkowa zimowa ochrona konieczna jest w regionach, gdzie zimy są bardziej mroźne.
  Podobnie jak przypadku róż miejsce szczepienia należy przysypać ziemią lub kompostem tworząc kopczyk, wiosną ochronę tą należy usunąć. Pędy można otulić agrowłókniną.
  Winorośl uprawianą w pojemniku należy przezimować w pomieszczeniu chłodnym i bezmroźnym.